Červen 2016

RECENZE - Pravda a jiné lži

8. června 2016 v 15:32 | Slečna Barevná |  Knihy
Zdravím!

Možná jste z mého článku 50 problémů knihomolů poznali, že 'trošku' čtu. A proto tu budou recenze na týdenním pořádku.
V tomto článku jsem si připravila knihu Pravda a jiné lži.
Pravda a jiné lži

Jedná se o thriller. Napsal ji německý spisovatel Sascha Arango. Stal se z ní i bestseller. Má asi 230 stránek a pevnou vazbu.

Stručný popis:
Henry je autorem světových bestsellerů. Žije se svou manželkou a svým psem spokojeně v rodinném domě. Vše se ale zvrhne, když se dozví, že s ním jeho milenka čeká dítě. Rozhodne se vzít vše do svých rukou, to ale ještě neví, že se vše velmi zkomplikuje. Nejlepší by bylo odklidit milenku z cesty. Ale co se stane?

Můj názor:
O knize jsem se dozvěděla díky referátu mé kamarádky ve škole. Poté mi ji i ona půjčila. Kniha sice měla dobrou pointu, ale občas jsem se v ní ztrácela. I přesto byla kniha velmi čtivá, nakonec jsem ji dočetla v nemocnici (jen na pozorování). Jen mi v některých situacích připadaly postavy příliš chladnokrevné. Fascinoval mě ale autorův styl pro spojitost věcí. Někdo tuto knihu naprosto odsoudil, někdo zase měl na ní hodně pozitivní názor. Nenašla bych ale tolik lidí, kteří mají stejný názor jako já. Knihu bych vám sice doporučila, ale samozřejmě existují i lepší věci. Ale vzhledem k tomu, že jsem měla knihu půjčenou, tak bych si ji ale koupila. Takže vás nechci odrazovat od čtení a směle do toho :)

Co je spokojený život?

3. června 2016 v 6:13 | Slečna Barevná |  Co jsem sepsala
Zdravím!

Co si představíte pod pojmem spokojený život? A myslíte si, že spokojený život a dokonalý život je to samé? Není. Je v tom velký rozdíl. Tento rozdíl vidí každý jinak velce.

Za dokonalý život si skoro každý představí život bohatý. Kdo by také nechtěl být, že ano? Můžete mít dokonalý život, můžete být obklopeni penězi, ale neznamená to býti šťastný a spokojený. Musíte být spokojeni s někým. A toho někoho, aby i on či ona byl či byla spokojen i s vámi vám nezařídí peníze. Přátelství si musíte zasloužit. Že už jste do někdy slyšeli? Ano, nejspíše slyšeli. Protože to říkají skoro všichni. A víte, co je nejhorší? Že je to pravda. Nebudu vám to tu opakovat, klidně si to najděte i někde jinde. Přesto téma tohoto článku je spokojený život, tak se pojďme na toto téma zaměřit.

Když se řekne spokojený život, co to je? Někomu se stále vybavuje bohatý život. Co se ale vybaví mně? Ihned vám to napíši:

Spokojený život se mi vybaví po škole. Budu po vysoké a s manželem. O někom bych věděla, ale berme to obecně. Nejraději na venkově kříženém s městem, ani moc, ani málo. Představovala bych si tak tři, čtyři děti. Že je to moc? Na dnešní dobu možná ano. Ale kdybych toto řekla před jedním stoletím, bylo by to zase málo. Ideálně dvě holčičky na dva chlapce, ale to se samozřejmě nedá zařídit. U dětí bych chtěla hlavně jedno. Aby nebyly jako ty dnešní.
Jaké? Líné, závislé, neposlušné. Ne, že by takové byly všechny, ale dáte mi za pravdu, některé určitě. No jo.. Už je to tu zase. To co všude slyšíte. Že je dnešní generace hrozná. A víte, co je opět nejhorší? Že je to pravda. A abyste neřekli, že jen pomlouvám ostatní, přiznám se vám k něčemu. Já mezi tu hroznou generaci patřím také. Bohužel. My jsme alespoň v deseti letech lezli po stromech, běhali venku nebo něco podobného. Ale oni? Většina z nich sedí u počítače.
Tohohle bych se chtěla u svých dětí aspoň z části vyvarovat. Mám pocit, že to naše dětství bylo právě že spokojenější. A co děti dále? Když ne počítač, tak co? Hudební nástroj, čtení, chození ven, ruční práce, kreslení a malování nebo třeba nějaký sport? Vidíte, je toho spousta. Jen si vybrat. Nenutila bych je k ničemu, ať si vyberou. Snad nějaké bude knihomol po mně.
Zpátky ke mně. K práci. Co bych chtěla dělat? Obecně je to něco jako právník - auditor. Jak by to ale bylo s dětmi? Právě, to je to. Můj přítel či manžel by neměl být chůva či muž v domácnosti. Myslím, že by s tím on sám nesouhlasil. Jak tedy? Asi bych pracovala na půl úvazku. Nebo třeba půl dne v práci a půl dne doma. Ono stejně, čtyři děti, to je docela dlouhá mateřská.
A co domácnost? Jak už jsem psala, tu bych si představovala jako rodinný domek se psem, ani na venkově, ani na městě. Takový hezký útulný domek se zahradou, třeba i bazénem, nějaké prolézačky pro ty mé čtyři děti by tam mohly býti, houpací síť, stromy, ovocné keře a stromy. Prostě krásné místo. Abychom byli všichni spokojeni.
Co můj volný čas? Čtení, fitness, výlety s dětmi po republice či mimo republiky, venku či vevnitř, příbuzní či neznámí lidé, někdy někam zajít také my dva sami, kamkoli. Vaření, hraní na klavír nebo i cokoli jiného. Samozřejmě práce, ale to není volný čas..

Ještě něco? Já myslím, že ne. Zní to sice jako z pohádky, ale kdo říká, že by můj život neměl být pohádka? Sice jsem optimista, ale to to snad nemůže být pravda. Já znám takové lidi, jsou i docela bohatí, ale neskutečně hodní. Tak proč bych takový život nemohla mít i já? Nevím, jak si žijí oni, já s nimi nežiji, ale mám pocit, že podobný život mají? Jaký? Spokojený.

I teď jsem spokojená. Toto nebyl popis spokojeného života, toto byl popis mého asi tak nějak dokonalého života. Spokojený život by měl být pořád, koneckonců jste si ho vybrali vy. Spokojený život by vám nemělo rušit přepadové zkoušení, povinná četba či nešťastná láska.

Život nemusí být dokonalý, aby byl spokojený.
Každý den se usmívejte, protože je to jen špatný den, ne špatný život.

Tak to by byl můj život, který bych přibližně chtěla mít. Můžu mít, či nemusím. Je to hlavně na mně. A já jsem teď spokojená sama za sebe. Ale i na ostatních. Jaký máte vy ten život? Popřemýšlejte o tom, jako já. Určitě si uděláte i sami sobě radost.

S pozdravem,
Slečna Barevná

50 věcí, které potkávají knihomoly

1. června 2016 v 6:05 | Slečna Barevná |  Co jsem sepsala
Zdravím!

V dnešním světě je plno článků o tom, že už nikdo nečte. Já bych to tak úplně neřekla. Někteří lidé čtou a rádi, ale nepotřebují se tím chlubit. Tímto netvrdím, že každý člověk přečte za týden tři knížky, jako třeba já, ale kdybychom si vzali skupinu třiceti lidí, alespoň čtrnáct z nich by zálibu v knihách určitě našlo. Pokud by se tedy nejednalo o naprosto negramotné lidi samozřejmě. Ale hodně lidí si v dnešních uspěchaném světě rádo i na chvíli zaleze ke knize. Také ale znám plno knihomolů, mezi které mimochodem patřím úspěšně i já, a ty potkávají jako jiné lidi s určitou zálibou jisté trable. Pojďme si tady tedy říci padesát problémů knihomolů.

1. Velká písmena.
2. Ohnuté stránky.
3. Poničené paperbacky.
4. Při čtení za chůze narážíme do věcí.
5. Nedostatek spánku, jen abychom věděli, jak to skončí.
6. Nedostatek dobrých knih.
7. Nedostatek peněz na knihy.
8. Nedostatek poloh na čtení knih.
9. Nedostatek místa na knihy.
10. Zavření knihy bez záložky.
11. Zabavení knihy ve škole.
12. Zabavení knihy pozdě v noci.
13. Brzké udušení v noci s knihou pod peřinou.
14. Knižní vtipy, které skoro nikdo nechápe.
15. "Já si počkám, až to zfilmují." -náhodný člověk 2016
16. "Jen měsíc na povinnou četbu?! To si dělá srandu, ne?" -negramotný spolužák 2016
17. Nechápání ostatních.
18. "A to tě to pořád baví?" -náhodný negramotný otrava 2016
19. "A co to čteš?" -'zajímající se' člověk 2016
20. "A o čem to je?"
21. "A kolik to má stránek?"
22. "Tolik???"
23. "A to jako přečteš tři knížky za týden? Ty vážně nejsi normální!"
24. Zfilmované knihy.
25. Otevřené konce.
26. Chceme být jako hlavní postava.
27. A nikdy nebudeme.. A nechceme si to přiznat.
28. Zjištění, že se v ČR ta knížka nevydá.
29. Spoileři.
30. Taháme si na dovolenou nejtěžší a největší kufr ze všech.
31. S vyjímkou knížek jste si na dovolenou vzali nejméně věcí.
32. Třetí den na dovolené už nemáme co číst.
33. Smrt vaší oblíbené postavy.
34. Záporný názor lidí na knihu, kterou nečetli.
35. Naše stoly nás nenávidí, jelikož si na ně pokládáme knížky.
36. Podle názvu knihy zjistíme závěr.
37. Nudné začátky a strhující konce.
38. Koukání přes rameno.
39. Plno nepřečtených knih, které nestíháte číst.
40. Příbuzní neví, jakou knihu nám mají koupit - vše jsme již četli.
41. Špatně přeložené názvy knih.
42. Poslední díl vaší oblíbené série.
43. Mluvíme přehnaně spisovně.
44. Bolavá záda, když přijdeme z knihovny.
45. V knihovně nemají nové bestsellery.
46. Sprostá slova v knížkách.
47. Nepřiznáme si to, ale většinu knih vybíráme podle obálky.
48. Krásný přebal - hrozná knížka.
49. Hrozný přebal - krásná knížka.
50. Ideální kluci jsou jen v knížkách.

+BONUS: Omlouváme se, ale 50 věcí, které potkávají knihomoly nejsou na skladě, budeme vás informovat.
Pokud jsi knihomol, určitě jsi se v nejednom bodě našel. Jestli ne, začni číst, a hned se v nich najdeš!
Pro dnešek je to vše!
Slečna Barevná